A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Дергачівський ліцей №1 імені Данила Бакуменка"
Дергачівської міської ради Харківської Області

Діяльність психологічної служби в закладі

 

 

Чергові зустрічі з дітьми  були проведені практичним психологом  Філіпович Н.М. в КЗ «Дергачівський ліцей  №  1 імені Данила Бакуменка» 28.02.2023р. з учнями  8-Б (кл.керівник Юрченко С.О.), 01.03.2023р. з учнями 8-А (кл.керівник Єрмолович О.М.) та 03.03.2023р. з учнями 3-А (кл.керівник Козлова Л.І.). Найцінніше, що ми маємо – це наші діти. Їх життя та  їх здоровя залежать саме від нас дорослих. І тому проводячи роботу з дітьми важливо розуміти, що дитяче сприйняття світу -  це відображення його очима  дорослих. Бо те, як ми реагуємо на труднощі життя, формує емоційний стан наших дітей. Дітям дуже шкідливо перебувати в стані безпорадності та розгубленості. І тому основним із завдань дорослих є навчити дітей  при виникненні складних ситуацій своєчасно стабілізувати емоційний стан. Під час проведення заходів діти вчилися керувати своїм почуттями, досліджували причини виникнення проблем та способи їх вирішення, зрештою вміти просто розслабитись і отримувати задоволення від життя!

 

В умовах війни діти часто зазнають травматичного досвіду та потребують підтримки від дорослих або психологів.

         Але дитячий травматичний стрес не завжди проявляється явно, інколи зміни в поведінці можуть відбуватись впродовж тижнів, місяців та навіть років. Щоб максимально уберегти дітей від впливу негативних факторів, страхів, розгубленості і втрати звичного життя були проведені чергові зустрічі практичного психолога школи Філіпович Н.М. в КЗ «Дергачівський ліцей  №  1 імені Данила Бакуменка» 21.02.2023р. з учнями  7-Б (кл.керівник Головко О.О.), 22.02.2023р. з учнями 4-Б (кл.керівник Винограденко К.В.) та з учнями 7-А (кл.керівник Андрющенко А.Р.), 24.02.2023р. з учнями  6-Б (кл.керівник Винограденко К.Б). Головне завдання заходу – навчити дітей відновлювати сили після певних труднощів, любити життя, незважаючи на виникнення проблем чи складних ситуацій. Діти з задоволенням розпрощались з накопленим негативом, скидаючи в уявну прірву мішок зі своїми проблемами, образами, заздрощами, важкими ситуаціями. Робили спеціальні рухові вправи, які підвищують стійкість до стресів, синхронізують роботу півкуль, покращують розумову діяльність, сприяють поліпшенню пам'яті та уваги. І звичайно була повчальні притча та дослідження, що підказували дітям, як потрібно вибирати поведінку, яка не буде провокувати непередбачувані негативні наслідки. В кінці занять діти познайомились з Декларацією самоцінності, яка допомагає прийняти себе та поважати такими як є. Дуже важливо присвячувати час тому, щоб заглянути всередину себе, заглибитись і усвідомити себе у всіх подробицях, нюансах, думках, діях і переживаннях. Побути з самим собою, поговорити і прислухатися до відповідей, що йдуть зсередини.

А потім розслаблення, розмова про  мрії та бажання. 

 

 

 

       З 24 лютого життя кожного українця кардинально змінилося. Для багатьох бомбосховища стали другим будинком, сирени – звичним явищем, а бойові дії – жорстокою реальністю.  Такі кардинальні зміни стали неабияким стресом для багатьох дорослих,та ще більше від цих явищ страждають діти. Війна накладає серйозний відбиток на психіку дитини. Тому батьки та оточення, в якому перебувають діти, повинні подбати про ментальне здоров’я своїх дітей.

         Саме з метою допомогти дітям зберегти їх психічне здоров’є, любов до життя та здоровий оптимізм були проведені чергові зустрічі практичного психолога школи Філіпович Н.М. 14.02.2023р. з учнями 5-Б (кл.керівник Кісіль Н.С.), та  17.02.2023р. з учнями  6-А (кл.керівник Добрунова М.С.) в КЗ «Дергачівський ліцей № 1 імені Данила Бакуменка». Діти розповідали про свої труднощі, проблеми, страхи та вчилися їх вирішувати, щоб можна було залишити складні ситуації далеко позаду та йти вперед, ставши більш успішними, розумнішими та кращими. Також було проведено цікаве дослідження, під час якого діти зрозуміли чому саме не треба носити в собі образи та заздрощі і як саме погані емоції впливають на здоров’я. Притча про розбиту склянку змусила дітей задуматись чому так важливо не просити вибачення, а саме не ображати людину. А ще отримали рекомендації як зменшити негативні емоції та напруження, потрапивши в складну ситуацію.

     І як завжди діти робили вправи з релаксації, мріяли, фантазували, малювали. 

Сучасне життя вимагає нових якостей від людей. І сьогодні першочергове завдання - бути стресостійкими, тобто вміючими долати перешкоди. Виховання цієї якості - це складний процес подолання труднощів, протиріч та розвитку особистісних якостей, творчого потенціалу, саморегуляції,  умінню жити повноцінним життям.

          Саме темі життєстійкості, стресостійкості були присвячені чергові зустрічі практичного психолога школи Філіпович Н.М. 06.02.2023р. з учнями 4-А (кл.керівник Губка В.В.), та  09.02.2023р. з учнями  3-Б (кл.керівник Козловцева А.І.) в КЗ «Дергачівський ліцей № 1 імені Данила Бакуменка».  Як навчитись проходити через випробування з мінімальними втратами фізичного та психічного здоровя? Цьому питанню найбільше приділялось уваги. Діти вчилися виконувати вправу на релаксацію, шукати ресурси, які допоможуть не розгубитись, не впадати у відчай, визнавши свої проблеми. Говорили про те, як їх треба вирішувати, вчились керувати емоціями, посміхались, фантазували та уявляли, малюючи чарівний острів в океані. А ще, провели дослідження і дізнались, що проблема якщо її пережити і забути, вас відпустить та якщо кожного разу вертатись і переживати її  можна не тільки погіршити свій стан, а й захворіти.  А також  познайомились  з повчальною притчею, яка вчить перетворювати негативні ситуації в позитивний досвід. бути мудрими. На завершення віртуальні обійми та «фантастична подорож» на острів здійснення мрій. Діти занурились в чарівний світ фантазії та мрій, виконуючи малюнок. 

 

 

Життя ніколи не стоїть на місці. Воно стрімко біжить, летить, поспішає вперед. На довгому життєвому  шляху, навіть якщо це період дитинства, завжди стоять якісь перешкоди, складності, пов’язані як зі становленням особистості дитини, так і не залежно від неї – це можуть бути як соціального так і глобального характеру події, катастрофи, нещастя, хвороби. Психологічна резильєнтність- це здатність людини впоратися зі складними життєвими подіями та відновлюватися після труднощів чи стресу.  Саме тому  навіть у період невизначеності та раптових змін дитина так само як і доросла людина, може стійко вийти з досить складного становища, якщо батьки, педагоги та оточення будуть виховувати в особистості якості життєстійкості. Що потрібно для того, щоб травмуючи події не нанесли значну шкоду здоров ю? Як правило, я рекомендую дітям та їх батькам  виховувати певні якості особистості – це впевненість в своїх силах, уміння взаємодіяти в колективі, вчитися керувати емоційним станом, бути відповідальним, не ставити надто високих вимог до себе, мати час на відпочинок, мати  підтримку родини та друзів, приділяти увагу фізичному здоровю, мати позитивне  мислення.

 

     І саме тому 30.01.2023р. в 2б (кл.керівник Щербаченко Л.О.), 02.02.2023р. в 1 класі (кл.керівник Гринишак Я.М). та 2а (кл.керівник Островерх Н.С.) в КЗ «Дергачівський ліцей № 1 імені Данила Бакуменка»  були проведені зустрічі з практичним  психологом ліцею  Філіпович Н.М. та проведені інтерактивні   заняття он лайн з метою напрацювання дітьми у себе психологічної пружності, уміння справлятися з важкими ситуаціями, наповнення особистими ресурсами. Тому діти виконували релаксацію, скидаючи фізичне та нервове напруження. Визнавали свої проблеми та говорили про те, як їх можна вирішувати, вчились керувати емоціями, посміхались, фантазували та уявляли, малюючи, чарівний острів в океані. А ще обговорювали неймовірно повчальну притчу про віслюка, яка говорить що можливо у вашому житті було багато всяких прикростей і негараздів, і в майбутньому, життя посилатиме вам усе нові випробовування. І кожного разу, коли на вас впаде чергова грудка землі, пам’ятайте, що ви можете струсити її і саме дякуючи цьому, піднятися трохи вище. Таким чином, ви поступово зможете вибратися з найтяжчої ситуації у вашому житті.

 Кожна проблема – це камінь, що життя кидає у вас, але ступаючи по цим камінням, ви зможете перейти бурхливий потік.

   

 

 

25 січня 2023 року з 5-А (кл.керівник Жовтобрюх С.М.) Комунального закладу «Дергачівський ліцей номер 1 імені Данила Бакуменка» практичним психологом Філіпович Н.М. в режимі он лайн був проведений захід, з метою набуття дітьми життєстійкості, навичок саморегуляції своїх почуттів, набрання ресурсу та пружності, щоб справлятися з важкими ситуаціями.

Якою б не була жорстока дійсність, та навряд чи варто полишати дітей радощів емоційного спілкування, отримання задоволення від зараз і тепер, мрій від майбутнього і простого захопленням своїм хобі!!! А тому на он лайн зустрічі було все – вправи для зняття напруги, обговорення ситуацій виходу із негативного стану, уміння за будь-яких обставин залишатись собою, маючи власну думку, мріяти незважаючи ні на що і крокувати до здійснення мрій. А на завершення – релакс, творчий малюнок, в якому включається в одне ціле уява, мистецтво і мрії. Здійснення мрій вам дорогі п”ятикласники! Малюнки з зображенням чарівного ельфа на світлинах.Возможно, это изображение 10 человек и текст

 

13 січня 2023 року з 6-А класом Комунального закладу «Дергачівський ліцей номер 1 імені Данила Бакуменка»(кл.керівник Добрунова М.С.) практичним психологом ліцею Філіпович Н.М. в режимі он лайн був проведений черговий захід на тему «Як думки впливають на наше життя». Слова – це цеглини із яких будується наше життя. Якщо не думати позитивно про своє навчання, здоров'я, майбутнє, і не пов'язувати свої думки з позитивними діями, то неможливо досягти успіху та бути щасливим. Тому діти міркували та приймали участь в експерименті, який показав як наші думки впливають на те, що ми помічаємо і знаходимо. А також діти виконали вправу для зняття напруги – «Зігріємо метелика» та розвивали уяву, виконуючи малюнок за заданими параметрами. Такі вправи розвивають гарні думки та поліпшують настрій.

 

 

13 грудня 2022 року в першому «А» класі КЗ «Дергачівський ліцей № 1 імені Данила Бакуменка»( Я.М. Гринишак, класний керівник ) практичний психолог ліцею Філіпович Н.М. провела з дітьми інтерактивні заняття он лайн, на яких діти вчились контролювати свої емоції та почуття, керувати ними та бути уважними один до одного. Для покращення настрою та знаття напруги діти виконали фізичні вправи. А потім мріяли! Мріяли, щоб надати можливість в майбутньому збуватись цим мріям. З особливим інтересом діти прослухали притчу «Щастя» та висловили свої думки про те, до кого найчастіше приходить щастя. А потім була творча робота, направлена на розвиток пам’яті, уваги та уяви. І ось уже ми в захопленні від будиночка чарівника!

 

10 листопада 2022 рік. Які б не були випробування, що нам надає війна та здолати наш український народ не можливо. Здається школа і уроки он лайн не є відмінним рішенням для навчання. Але навряд чи можна не помічати і певні переваги таких занять. Бо коли дитина наодинці з вчителем, то її ніхто не відволікає, в тиші їй краще зосередитись і час відведений на навчання використовується більш продуктивно. Та і батьки вимушені частіше звертати увагу на те, як дитина освоює матеріал і звісно частіше спілкуються з педагогами. Сьогодні у мене був урок он лайн з дитиною з особливою потребою Старець Кірілом. І не зважаючи на те, що я психолог і здається як можна он лайн проводити навчання, заняття пройшли інтенсивно, з великим зацікавленням і старанною працею з боку Кіріла. Окрема шана мамі Марії, яка заохочує і допомагає сину в навчанн

4 листопада 2022 року з 6-А класом Комунального закладу «Дергачівський ліцей номер 1 імені Данила Бакуменка» практичним психологом в режимі он-лайн був проведений черговий захід, з метою набуття дітьми навичок саморегуляції своїх почуттів, зниження порогу почуття дискомфорту, які на раз в умовах війни відчувають і діти і дорослі.

Правильно регулювати і координувати власні почуття, думки й емоції - це крок до розуміння, як саме навчитися керувати емоціями. Якщо самопізнання дозволяє розуміти та інтерпретувати емоції, то самоконтроль допомогає правильно їх використовувати, координує їх роботу для досягнення позитивного результату.

Щоб розвинути самоконтроль, ми повинні не тільки розуміти, що думаємо і відчуваємо одночасно, але й уміти це зіставляти і правильно використовувати, адже ми відчуваємо величезну гаму емоцій щодня. Важливо, щоб наші емоційні сплески не траплялися дуже часто, особливо в провокаційних повторюваних ситуаціях, необхідно вміти їх придушувати. Основне тут завдання: вчасно зрозуміти появу негативної емоції, визнати її, інтерпретувати причину, а потім відразу ж подумати, наскільки вона доречна в даній ситуації. І саме тому, діти активно працювали, пригадуючи всі ті ресурси, які вони можуть використати, щоб покращити при нагоді свій емоційний стан. Робили вправи, які впливають на емоційний стан та покращують настрій і почуття. Мріяли про майбутні подорожі,

свої можливості, які зроблять кращим їх життя. Складали плани, як будуть крокувати і досягати своїх цілей А які були обличчя у дітей, коли вони розповідали про подарунки які вони дарували іншим людям, про ті почуття, які відчуваєш, роблячи іншим приємності!!! І як завжди в кінці занять арт-терапія, яка не просто зцілює, але й вдосконалює та розвиває дитячі можливості. Коли діти бачать мету і кроки для її здійснення - тоді життя стає кращим, повнішим та щасливішим

 

Кожна людина проживає безліч почуттів: гарних, радісних і не дуже. Що дають нам наші почуття, як ми їх пізнаємо, для чого вони і як вони на нас впливають? Саме на цю тему була проведена 8 грудня 2022 року бесіда та обговорення, цієї теми під час он лайн зустрічі з учнями 2б класу та шкільним психологом в КЗ «Дергачівський ліцей № 1 імені Данила Бакуменка». Діти залюбки поділились радісними моментами зі свого життя і зрозуміли, що для того, щоб впливати на свої емоції тут і зараз можна звертатись до позитивних емоцій в минулому, говорити про них, малювати ці щасливі події. Це дасть наснаги та сил переборювати перешкоди. А ще діти прослухали притчу про Щастя, зрозуміли, що щастя приходить до того, хто дбає про інших. І як завжди в кінці занять – арттерапія, всі з захопленням малювали те, що нагадувало їм почуття радості та задоволення!

 

18 лютого 2022 року в 5а-му класі Комунального Закладу Дергачівський ліцей №1 ім.Данила Бакуменко кл.керівником Зозуля Оксаною Віталіївною та психологом ліцею Філіпович Наталією Миколаївною був проведений інтерактивний захід під назвою «Толерантне ставлення до людей з обмеженими можливостями».

Інвалідність  за визначенням ВОЗ -  це будь-яке обмеження або відсутність (внаслідок порушення) здатності виконувати діяльність у порядку  або в межах, що вважаються нормальними для людини. Близько 15% населення земної кулі мають деяку форму інвалідності  і тільки близько 5%  мають вроджену інвалідність. Кожен з нас може втрати здоров’я внаслідок нещасного випадку, хвороби або старіння. Таким чином, інвалідність є частиною людського існування і тому толерантне ставлення до цих людей має таке важливе значення для нас усіх.

Тому заходи почалися з вправи «Сліпий і поводир». Діти з захопленням спробували бути в якості людини, яка наосліп відшукувала предмети та поводирями, щоб розуміти, як це воно - допомагати людині з інвалідністю. Також придумували ігри, які можна використати, для спілкування з тими дітьми, які позбавлені можливості рухатися. І це чудово, що наші діти креативні та уміють співчувати і бути гарними друзями! Також  діти отримали інформацію про  відомих людей, які незважаючи на тяжкі недуги, що позбавили їх можливості рухатися, досягли великих та значущих успіхів у житті. Прикладом великої мужності серед цих людей є 32-й Президент США Франклін Рузвельт, який хоча і був прикований до інвалідного візка, обирався більш ніж на два терміни президентом і ця держава стала наймогутнішою саме за його президентство. А яке захоплення визвав відеоролик про пастора та мотиваційного тренера з Австралії Ніка Вуйчича, практично людини легенди, який не маючи рук та ніг живе повноцінним життям, має сім’ю, дітей, роботу та займається улюбленою справою, яка надихає людей в скрутному становищі до перемог над собою та нових звершень у житті!

Дуже цікавою для дітей була інформація про міжнародні «ІГРИ НЕСКОРЕНИХ», в яких приймають участь  військові з усього світу, які отримали інвалідність в наслідок участі в зонах бойових дій. Діти дізнались про кращих представників України, учасників збірної, які здобули призові місця на ІГРАХ НЕСКОРЕНИХ в Сіднеї (2018р.), незважаючи на інвалідність, за що Указом Президента України від 22 січня 2022 року були нагороджені орденами «За заслуги»  111  ступеня. Це наші українці -  Гавриленко ОЛЕКСАНДР, Ільницький Сергій, Король Володимимр, Оксентюк Богдан, Фіщук Денис, Шинкарюк Віктор.

Дуже уважно спостерігали діти за подіями у відеоролику «Білет без місця», їх здивувала байдужість з боку пасажирів вагону та вразила чуйність до людини похилого віку, бо вона була проявлена дівчиною-інвалідом, так як  справжнє добро - це тоді, коли ти готовий віддати те, в чому сам найбільше потребуєш. Діти зрозуміли, що допомагаючи та проявляючи співчуття, вони стають духовно багатшими та  більш моральнішими.

 Такий же зворушливий був і відеоролик «Подарунок», завдяки якому діти зрозуміли, що при будь-яких обставинах життя є прекрасним, його треба цінувати,  йому треба радіти і отримувати від нього задоволення.

 Захід закінчився доброзичливими побажаннями дітей тим людям, які потребують особливої уваги. Діти зрозуміли, що толерантність – це готовність приймати інших такими, якими вони є і взаємодіяти з ними потрібно на засадах згоди і порозуміння.

 21  січня 2022 року в 11 класі  КЗ Дергачівський ліцей №1 ім.Данила Бакуменка психологом ліцею   Філіпович Н.М. була проведена бесіда з елементами тренінгу на тему: «Мистецтво зосередження та релаксу».  Ліцеїсти навчались управляти своїм психофізичним станом, вивчали методики саморегуляції. Як справитись зі своїм психічним станом під час емоційного збудження, як себе підготовити до ЗНО та тих критичних ситуацій, які можуть виникнути в житті? Саме для вирішення цих проблем були проведені заняття, які пройшли змістовно та були вельми корисними.

     21 січня 2022 року в 3б класі була проведена бесіда: «Повага до людей, до себе. Унікальність людини». Діти з задоволенням обговорювали те, як треба стависічнятись до людей старших віком, до вчителів та батьків. Про те, що кожна людина неповторна і в цьому її унікальність і саме тому вона заслуговує на повагу.

20 січня 2022 – 5а клас. Тренінг:»Як виявляти повагу до людей, поважай себе та інших. Унікальність людини». Діти розповідали як треба виявляти повагу до людей. Розповідали про значення в життя людини поваги, доброти, милосердя. Мова йшла і про цінність і неповторність людини. Вправа «Цікаве ім’я» дала можливість ознайомитись із значенням свого імені та відчути гордість за себе. А виконання завдання «Мій портрет в променях сонця» спонукав дітей до пізнання самих себе з найкращої точки зору і розуміння цінності людини як особистості і необхідності шанувати один одного.

     13 січня 2022 року з учнями 5а класу було проведено інтерактивне заняття на тему; »Мирне розв’язання конфліктних ситуацій». Під час проведення заняття учні провели експеримент, який наочно показав як породжуються плітки, що призводять до суперечок. Діти вивчили види поведінки в конфліктах. Детально розібрали причини виникнення конфліктів з однолітками, вчилися їх розв’язувати, вирішуючи суперечки, які інколи виникають у їхньому житті  і прийшли до висновку, що в конфлікті потрібно уміти поступатися та шукати рішення прийнятне для всіх, а свою думку обстоювати тактовно. Інформація, яку отримали діти, допоможе вирішувати суперечливі питання, не ображаючи один одного.

 

            23 грудня психологічною службою КЗ Дергачівський ліцей № 1 ім. Д.Бакуменка був проведений тренінг на тему «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе» (за методиками МОН України, Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», громадської організації «ЛаСтрада-Україна», Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) з ліцеїстами 5 а класу. В процесі проведення тренінгу діти вчилися запобігати конфліктів, уникати образ, мирно розв’язувати конфлікти, тактовно обстоювати свою думку, дискутувати за допомогою аргументів.

            Діти проробляли різні види конфліктів, вчились на практиці їх вирішувати. Тренінг пройшов змістовно з великою зацікавленістю. 

 

 

            20 грудня з учнями 8 б КЗ Дергачівський ліцей № 1 ім. Бакуменка психологічна служба школи провела  бесіду з елементами тренінгу «Що таке щастя та де воно ховається». Під час бесіди за допомогою учасників було розкрито розуміння поняття щастя, діти зрозуміли, що щастя залежить від самої людини, від її індивідуальності, від її уміння побудувати своє майбутнє, щоб отримати задоволення життям, успіх та радість. 

 

 

 

            20  грудня з учнями 4а КЗ Дергачівський ліцей № 1 ім.Д.Бакуменка  психологічна служба школи провела  заняття з елементами тренінгу.  Основною метою занять було завдання навчити школярів керувати своїм гнівом. Діти вчились керувати емоцією гніву в хвилини роздратування. Вони ділились своїми знаннями, можливостями та напрацюваннями, як вони справляються зі своїми такими непростими емоціями та вчились новим способам управління гнівом.  Діти зрозуміли, що не треба носити за собою свої образи, свій гнів можна завжди приборкати, а непорозуміння врегулювати шляхом переговорів. Заняття закінчились малюванням веселки, символу чудового світу, в якому приємно жити і тих можливостей і звершень, які є попереду.

 

            17 грудня 2021 року психологічною службою КЗ Дергачівський ліцей № 1 ім.Д.Бакуменка були проведені корекційно-розвивальні заняття (методика  К.Фопеля) з дітьми 3б класу. Діти вчились думати, досліджувати, аналізувати, співчувати та керувати своїм гнівом. Заняття пройшли емоційно. Діти з захопленням ділились своїми способами вирішення складних ситуацій, пов’язаних з приборканням емоцій гніву, роздратування, образи, обурення. Найкраще що треба робити – це бути доброзичливими, ввічливими, щирими. Тоді радість і гарний настрій будуть завжди вірними супутниками життя.

 

        У вересні 2021 р. практичним психологом ліцею було проведе тематичне заняття для учнів  восьмих класів, під час яких діти були ознайомленні з визначенням поняття булінгу,  змінами до  Закону «Про освіту» згідно якого булінг визначається як  моральне або фізичне насильство, агресія у будь якій формі або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого  ставлення. Також діти були ознайомлені з адміністративною та кримінальною відповідальністю за вчинення  булінгу у закладах освіти.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора